LPG to mieszanina propanu i butanu, są to produkty uboczne uwalniane podczas rafinacji ropy naftowej. Mieszanka ta jest bezwonna, a przykry zapach to rezultat sztucznego nawaniania, aby łatwiej wykryć wycieki głównie w użyciu domowym. LPG jest cięższy od powietrza i podobnie jak benzyna lżejszy od wody. Trochę teorii na początek, a teraz pora na najważniejsze pytanie: czy instalacja gazowa to dobry pomysł?

Zdecydowanie tak!
LPG charakteryzuje się dużym stopniem czystości, co oznacza jego praktycznie nieograniczoną trwałość. W porównaniu z innymi paliwami powoduje znacznie mniejsza emisję spalin. Niemal całkowicie pozbawiony jest siarki, a podczas spalania prawie nie wydziela sadzy. W skrócie oznacza to, że jest jednym z najbardziej ekologicznych paliw. Podczas spalania w silniku nie występuje zjawisko kondensacji ciekłego paliwa na ściankach cylindrów. LPG nie wytwarza osadów zanieczyszczających olej silnikowy, dzięki temu zaoszczędzimy na jego wymianie.

Kolejną kwestią ważną dla wielu użytkowników jest cena LPG. Na chwilę obecną koszt benzyny E95 wynosi około 4,5 zł, a LPG 2 zł. Różnica cenowa praktycznie cały czas jest duża co pozwala na zaoszczędzenie kilkudziesięciu złotych podczas tankowania, a koszt założenia instalacji gazowej przy silniku gaźnikowym zwraca się przy częstym jeżdżeniu w mniej niż rok.

lpg

Jakie silniki lubią gaz?
Specjaliści od LPG uważają, że zasilanie tym paliwem można stosować z powodzeniem w przeważającej większości silników. Szczególnie jeśli chodzi o instalacje wtrysku gazu w fazie ciekłej. Podkreślają jednocześnie, że bezproblemowe działanie instalacji gazowej zależy przede wszystkim od jej prawidłowego doboru do danego silnika. Nie chodzi tu jednak tylko o skompletowanie odpowiednio dobranych, pod względem różnych parametrów, elementów składowych. Równie ważny jest właściwy montaż instalacji oraz dokładne „dopasowanie”  jej działania do specyfiki danego silnika. Które w takim razie silniki najlepiej pracują na LPG? Trudno dać na to pytanie jednoznaczną odpowiedź. Z pewnością im mniej skomplikowany silnik, tym łatwiej go dostosować do zasilania LPG. W Gazmocie informacje na temat przystosowania samochodu i kosztu instalacji otrzymacie od razu na miejscu w naszych godzinach pracy.